Syfilis (lues) - bakteriální onemocnění


Syfilis (lues) je bakteriální onemocnění, které se přenáší prakticky výhradně pohlavním stykem, a to klasickým, orálním i análním.

Přenos z matky na plod. - Pokud nedojde u nastávající matky nemocné syfilis k potratu, dochází k přenosu z matky na plod a následně těžkým deformacím plodu.

Vzácně může dojít k nákaze i při těsném kontaktu s nakaženým, případně i přenosem z kontaminovaných jídelních příborů a sklenice, zubních kartáčků, holících břitů a podobně. Možný by byl teoreticky i přenos krevní transfuzí (krev dárců je již u nás v tomto ohledu testována).

Prevencí je věrnost mezi partnery, používání kondomu (při správném použití snižuje riziko přenosu na minimum), pečlivý výběr ostatních sexuálních partnerů, dodržování hygienických pravidel.

Během bakteriálního onemocnění syfilis rozeznáváme tři hlavní fáze:

  • Primární stádiu - prvním projevem je tvrdý nebolestivý vřed na místě průniku do organismu o velikosti mezi čočkou až pětikorunou, který je doprovázen zduřením uzlin v místě průniku infekce. V oblasti genitálií, dochází tedy zároveň k zduření mízních uzlin v tříslech. V ústech se zduří krční uzliny. Vřed se během 4-6 týdnů samovolně zhojí, čímž končí primární fáze nemoci.
  • Sekundární stádium - objevuje se vyrážka, která se nejvíce rozvine na trupu v podobě bílých plošek. Poměrně často se objevuje i v ústech. Dochází ke zduření všech hlavních uzlin. Vyrážka i zduření časem mizí, někdy se opakovaně objevuje.
  • Terciální stádium - je to období pomyslného klidu, kdy se infekce šíří organismem a nenápadně ho těžce poškozuje. Příznaky se projevují mnohdy až několik let po infekci, jsou postiženy klouby, srdce, cévní a nervová soustava, mícha. Dochází k destrukci kožní tkáně v oblasti obličeje, nosní přepážky a části patra. Objevují se těžké poruchy osobnosti, demence, ochrnutí. Při nedostatečné léčbě vše končí smrtí.

V rozvinutých zemích se dostává nemoc až do třetí fáze jen velmi výjimečně, v zemích rozvojových se ale takové případy vyskytují stále častěji.

Diagnostikování nemoci se provádí odběrem vzorku z vředu (v první fázi) nebo z bílé vyrážky (ve druhém stádiu onemocnění). Vyšetřením krve nebo mozkomíšního moku lze nemoc diagnostikovat v kterékoliv fázi onemocnění.

Z epidemiologického hlediska je syfilis nejnebezpečnější co se týče stupně nakažlivosti.

Léčba syfilis probíhá v nemocnici, pacientům jsou podávána antibiotika, většinou penicilin, v případě alergie na penicilin jiná antibiotika, např. tetracyklin.

Pokud je syfilis podchycena v primární fázi, nebo na počátku sekundární fáze, zpravidla se nemoc obejde bez vážnějších následků.

V rozvinuté sekundární fázi je již prognóza problematičtější, v terciální fázi již léčba nedokáže napravit většinu vzniklých škod.


REKLAMA
Správa uživatelů
(účet na www.nasemimi.cz)
porodnice dělící čára
Najdi si kámošku
(seznamka pro maminky a těhulky)
porodnice dělící čára
Naše porodnice - přehled porodnic v celé České republice, zajímavé články o těhotenství a porodu (úplný popis těhotenství týden po týdnu)
porodnice dělící čára
Dětský bazar Našemimi
porodnice dělící čára
porodnice dělící čára
REKLAMA
porodnice dělící čára
Trápí Vás kvasinky a kandididózy?

www.nasemimi.cz
mimi bazar Naše mimi
dětský bazar a aukce s oblečením, hračkami, kočárky pro panenky, kočárky, autosedačkami a dalšími potřebami pro miminka a dospívající děti.